توسط GeoMarkt 31 فروردین 1400 در مقالات

آشنایی با ژئومارکتینگ

ژئو مارکتینگ یا بازاریابی مکان محور چیست؟

شاید کلمه ژئومارکتینگ را شنیده باشید. به طور کلی افراد در زمان خرید از فروشگاه ها چند فاکتور مهم را در نظر می گیرند. کیفیت کالا، برند، قیمت و موقعیت مکانی فروشگاه از موارد قابل توجه برای انتخاب مکان خرید می باشد. پس موقعیت مکانی در کسب و کار اهمیت ویژه ای دارد. بازاریابی مکان محور یا ژئو مارکتینگ به معنای تحلیل داده های جمعیت شناسی و اقتصادی یک منطقه برای تعیین برنامه استراتژی بازاریابی است. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد آموزش ژئومارکتینگ و اهداف آن صحبت نماییم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور چیست؟

ژئو مارکتینگ (GeoMarketing) عبارت است از فروش محصولات یا خدمات با توجه به موقیعت مکانی کاربر. درست است که در خرید اینترنتی محدودیتی برای عرضه خدمات در زمان و مکان وجود ندارد، اما نباید این ویژگی را نادیده گرفت. این نکته که به همه افراد در هر جا و زمانی بتواند از خدمات کسب و کار ما استفاده کند، بسیار مهم است. اما باید موقعیت دقیق مکانی کاربر را برای ارائه خدمات ویژه شناسایی نمود.
ذکر نمونه ای در مورد کسب و کار وابسته به ژئو مارکتینگ، سامانه های ارائه تخفیف گروهی و خدمات ویژه با عنوان، تاکسی یاب، پمپ بنزین یاب، داروخانه یاب و… هستند. این سامانه ها خدمات خود را بر اساس مکان و زمان ارائه می دهند.
با آموزش ژئومارکتینگ می توان به سوالات و چالش های اصلی هر شرکتی، به راحتی پاسخ داد. سوالاتی مانند:

 • بیشترین مشتریان من کجا قرار دارند؟
 • میزان معاملات من در کدام منطقه بیشتر است؟
 • اهداف مکانی خود را کجا قرار دهم؟
 • نزدیک ترین محل برای انتخاب بیشتر مشتریان کجاست؟
 • چه میزان زمان برای رسیدن به آن صرف می شود؟
 • نقاط قوت و ضعف کسب و کار من چیست و ….
  برای رسیدن به جواب این سوالات، ابتدا باید داده های شرکت از نظر جغرافیایی، تجزیه و تحلیل می شود. این اطلاعات یا توسط خود کاربر یا با GPS و یا با آدرس IP و… در اختیار شرکت ها قرار دارند. این اطلاعات به شرکت ها کمک می کند تا با دقت بیشتری محصولات خود را در مکان های مختلف توضیح کنند و در نتیجه سود بیشتری را کسب نمایند.

نقشه-جهان-ژئومارکتینگ

آموزش ژئومارکتنیگ

آموزش در هر زمینه ای باعث اصلاح و تغییر عملکرد ها می شود. دلیل نیاز به آموزش ژئو مارکتینگ از آن جا شکل می گیرد، مهمترین بخش در هر بازاریابی، موقعیت مکانی می باشد. با آموزش جئومارکتینگ می توان، روش های بازاریابی مکانی را به افراد و سازمان ها یاد داد. در دنیای امروزی و با افزایش فروش های آنلاین و رشد رسانه های اجتماعی؛ روش های آموزش بازاریابی در حال تغییر هستند. هدف از آموزش ژئومارکتینگ شناخت نیازها و خواسته های بازار هدف و در انتها جلب رضایت مشتری می باشد. اگر بدون آموزش اقدام به بازاریابی برای کسب و کار خود کنید، احتمالا با شکست روبرو خواهید شد.
با اینکه امروزه استفاده از اینترنت، برای کم کردن فاصله های جغرافیایی، بسیار زیاد شده است، اما آن نیز مشکلاتی مخصوص به خود را دارد. موقعیت مکانی یک سازمان نقش مهمی در پیشرفت سازمان دارد و این موضوع ارتباط تنگاتنگی با توسعه شیوه های ژئومارکتینگ دارد. با کمک جئومارکتینگ می توان تحلیل های استراتژیک و تصمیم گیری های بهتری داشت. ژئو مارکتینگ به سرعت و با کارآمدی می تواند به همه سوالاتی که با ”کجا“ شروع می شود پاسخ دهد. و این سرعت العمل و دقت باعث موفقیت و پیشرفت سازمان خواهد شد.
با آموزش ژئومارکتینگ می توانید اطلاعات زیادی در زحوزه پیشرفت کاری خود کسب نمایید. از جمله تاثیرات یادگیری ژئومارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فرهنگ سازی و در دسترس بودن سریع امکانات
 • تاثیرگذاری زیاد بر پیشرفت کسب و کارهای کوچک و جدید
 • استفاده شرکت و سازمان ها در انتخاب درست استراتژی های تجاری در زمینه کنترل، بازاریابی، فروش
 • کمک به سازمان ها در امر تبلیغات
 • استفاده از داده های کاربر برای شناسایی علایق او
 • توسعه فرصت های استراتژیک، بهینه سازی عملکرد درون بازار
 • ارائه ایده های هوشمندانه در حیطه های مختلف مانند صنعت خودرو، خرده فروشی و …
 • شناسایی فرصت ها و نیازهای بازار و قیمت گذاری محصول و …

چگونگی استفاده یک کسب و کار از ژئو مارکتینگ

در برنامه ژئو مارکتینگ یا بازاریابی جغرافیایی، داده های مشتری در پایگاه داده شرکت مرتب می شود. این داده ها از منابع مختلف مانند ابزار های موبایل، کارت های خرید، اطلاعات کاربر، منابع شخص ثالث و… جمع آوری می شوند. این داده ها بر روی یک یا چند نقشه دیجیتال (با توجه به کد پستی، نقشه خیابان، نقشه موقعیت مکانی) متمرکز می شود. و در انتها اطلاعات مورد نیاز برای بررسی در حوزه های گوناگون، دسته بندی می شوند.
این داده ها بر مبنای اهداف کسب و کار، مانند تعیین مکان دقیق مشتری یا شناسایی تغییرات منطقه ای تحلیل می شوند. تحلیلگران با کمک ابزار های تحلیلی گوناگون مجموعه داده ها را آنالیز کرده تا فرصت های ویژه جهت شناسایی استراتژی بازار را پیدا کنند. در آخر این اطلاعات در اختیار تصمیم گیرندگان سارمان قرار می گیرد. بازاریابی جغرافیایی موارد مهمی را به سازمان نشان می دهد:

 • امتیازات موجود در شرکت که رقبا از آن بی بهره هستند
 • شناسایی بازارهای جدید و ایجاد مناطق فروش
 • انتخاب مشتریان در یک منطقه مشخص
 • شناخت زنجیره تحویل و مناطق توزیع برای ارسال سریع
 • محل مناسب تبلیغات بیلبورد، برج های وای فای و…
  برای تاثیر گذاری مداوم، باید سیستم های ژئو مارکتینگ به روز باشند. نقشه ها و داده ها باید به صورت مرتب به روز رسانی شوند. و صحت داده ها کنترل شود.

ژئومارکتینگ-نقاط-فروش-دکترژئومارکتینگ

تاثیر ژئومارکتینگ بر افزایش درآمد کسب و کارهای آنلاین

ژئو مارکتینگ می توان به دو صورت مستقیم و غیر‌مستقیم در فروش و فعالیت های آنلاین تاثیرگذار باشد.
روش مستقیم: زیر ساخت اصلی برخی از کسب و کارها با اصول جئو مارکتینگ پایه ریزی می شود. که اگر ژئو مارکتینگ از آن کسب و کار حذف شود، کلیت و شالوده کار به میزان زیادی نزول خواهد کرد. برای نمونه برنامه هایی مانند تاکسی یاب یا گوشی یاب می باشد. نحوه کار این نوع برنامه ها با توجه به موقعیت مکانی افراد می باشد. و با یافتن موقعیت جغرافیایی کاربر، فعالیت دارد.
روش غیرمستقیم: کسب و کارهایی در کنار ارائه خدمات خود از مکان یابی نیز استفاده می‌کنند، پر مقایسه با رقبای خود رتبه بالاتری خواهند داست. برای مثال فروشگاه آنلاینی که مشتریان خود را با توجه به مکان‌ و شهر، دسته‌بندی نموده تا زمان ارسال کالا به سرعت انجام شود. این فروشگاه ها حتما موفقیت بیشتری نسبت به رقبای مشابه خود کسب خواهند نمود.

تاثیر-ژئومارکتینگ-بر-افزایش-درآمد-کسب-و-کارهای-آنلاین

فعالیت های مرتبط با ژئو مارکتنیگ

از جئو مارکتینگ می توان در کسب و کار های حضوری و غیر حضوری استفاده کرد. ژئو مارکتینگ در خدمات آنلاین بسیار مهم است، گوگل مثال بسیار خوبی در زمینه ارائه کنندگان این خدمات به شمار می آید. یکی از آخرین سرویس های شرکت گوگل، با نام الگوریتم Pigeon (کبوتر گوگل) است که به کاربران در یافتن نتایج جستجو بر اساس موقعیت مکانی کمک می کند. برای مثال اگر کاربری کلمه “پیتزا” را سرچ کند، این الگوریتم با توجه به موقعیت جغرافیایی فرد نزدیکترین پیتزا فروشی را نشان خواهد داد.

با ژئو مارکتینگ به چه مشتریانی می رسیم ؟

مشتریان محلی

زمانی که یک کسب و کار در نظر دارد برای فروش بیشتر خود تبلیغ کند، می تواند با بازاریابی جغرافیایی مشتریان خدف را شناسایی و برای آن ها آگهی ارسال کند. اگر فردی برای توسعه کسب و کار خود به دنبال مکان جدیدی می باشد، می تواند مناطقی که تقاضای بیشتری برای محصول او را دارند، را مورد هدف خود قرار دهد. همچنین استفاده از ژئو مارکتینگ برای یافتن بهترین مکان برای نصب آگهی های بیلبوردی نیز از دیگر نمونه های کاربرد استفاده از داده های ژئو مارکتینگ برای مشتریان محلی است.

مشتریان اینترنتی

خریداران آنلاین موقعیت جغرافیایی خود را از طریق آدرس IP کامپیوترشان انتقال می دهند. وبسایت شرکت ها می تواند، با توجه به این اطلاعات، صفحاتی با زبان کاربر را برای وی به نمایش در آورد. برای مثال، با آدرس IP آلمان، می توان سایت را به زبان آلمانی نشان داد. موتورهای جستجو نیز می توانند نتایج سرچ افراد را براساس موقعیت مکانی کاربران رتبه بندی کنند. برای نمونه می توان برای کاربر در سانفرانسیسکو، تبلیغات متنی مربوط به رستوران های سانفرانسیسکو را مورد هدف خود قرار دهد.

کاربران دستگاه های موبایل

مصرف کنندگان می توانند تخفیفات، کوپن های الکترونیکی و تبلیغات دیگر را با توجه به موقعیت مکانی در هر زمانی از شبانه روز دریافت کنند. مثلا، برنامه AT&T’s ShopAlert ، زمانی که موبایل مشترک در یک محدوده جغرافیایی معین قرار می گیرد، تشخیص داده و پیشنهاد خریدی برای وی می فرستد.

کاربران رسانه های اجتماعی

تعداد زیادی از سیستم رسانه های اجتماعی این امکان را می دهند تا کاربران بتوانند مکان های مختلف، مانند کافی شاپ یا رستوران، را check in نمایند. این شرکت ها بعد از آن، قادرند پیشنهادات ویژه ای را برای این کاربر ها ارسال کنند.

توسعه کسب و کار اینترنتی با استفاده از ژئو مارکتینگ

برای پیشرفت کسب و کار آنلاین خود، بهترین گزینه می تواند افزودن بازاریابی مکانی باشد. می توان با دسته بندی و شناسایی محل جغرافیایی مشتریان و کاربران، خدمات ویژه ای به آن ها ارائه نمود. با داشتن این اطلاعات و آمار می توان تصمیمات مهم و حیاتی برای توسعه کار خود اتخاذ کرد. برای مثال، بهتر است در کدام شهر ها، نمایندگی مستقیم داشته باشید؟ توزیع و تأمین کالا در هر منطقه به چه صورت باشد و بسیاری ایده دیگر.
در فعالیت های خدماتی و کسب و کارهایی که محصولات فیزیکی در آن ارسال نمی شود نیز می توان بر اساس جغرافیا خدمات ارائه نمود. برای نمونه اگر وبسایت آموزشی دارید، می توانید این خدمات را به کاربران شهر های مرزی و یا کشورهای همسایه، مثل افغانستان یا تاجیکستان، نیز ارائه دهید. و درآمد بیشتری داشته باشید.

ژئومارکتینگ-در-شهر

حوزه جغرافیایی استفاده از ژئومارکتنیگ

از ژئومارکتینگ می توانید در حوزه منطقه ای نیز استفاده کنید. این کار به خصوص در شهر های بزرگ، مناطق گردشگری یا مناطق پرتراکم بسیار کاربرد دارد. در کلان شهرها، مثل تهران، مشهد، اصفهان و شیراز می توان این خدمات را به صورت منطقه ای نیز ارائه داد. برای نمونه، بعضی از اپلیکیشن های تخفیف گروهی و یابنده های نزدیکترین مرکز خرید یا محصول که با توجه به موقعیت مکانی کاربر، خدمات ارائه می کنند.

تکنولوژی ها و ابزار ارائه خدمات ژئومارکتینگ

 • سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS (Geographic Information Systems) که سیستمی کامپیوتری جهت مدیریت و آنالیز اطلاعات مکانی است. این سیستم قابلیت جمع آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی (مکانی) را دارا می باشد.
 • سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا GPS (Global Positioning System) که اطلاعات جغرافیایی را از طریق ٢۴ ماهواره ساکن در دور زمین دریافت می کند. سیستم GPS ابزار های سخت افزاری و نرم افزاری زیادی جهت تحلیل و ارائه خدمات بر مبنای موقعیت مکانی را دارد.

اهداف آموزش ژئومارکتینگ

 • شگفت زده نمودن مشتری: با ژئو مارکتینگ می توانید خدماتی فراتر از انتظار مشتری را ارئه دهید. برند های پیشرفته جهان از این اصل برای توسعه کسب و کار خود استفاده نموده اند. دانستن محل زندگی یا حضور مشتری، می تواند پیشنهادات خلاقانه و ایده های جالب برای کار شما خلق کند، تا با استفاده از آن خدمات خود را عرضه کنید.
 • تحلیل رقبا: با ژئومارکتینگ می توانید کسب و کار های مشابه و رقبای خود را به دقت بررسی نمایید. اطلاعات موجود در سایت آن ها، می تواند یکی از بهترین و معتبر ترین داده های آنالیز بازار برای شما باشد.
 • عدم وابستگی به فناوری و ابزار خاص: قبلا گفتیم که طرز فکر ژئو مارکتینگ مهم‌تر از ابزارها و روش‌هاست. اگر به اهمیت این طرز فکر در بازاریابی برسید خواهید دید که حتی از طریق کامنت‌ها یا ایمل‌ها و فرم‌های ثبت‌اطلاعات کاربران هم می‌توان خدمات بازاریابی مکانی ارائه کرد و در مسیر توسعه استفاده بهینه‌ای از فناوری بکار رفته در آن خواهید کرد.
  مجموعه های زیادی با به کار گیری از ژئومارکتینگ کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند. این مجموعه ها با کمک اطلاعات مکانی و زمانی به مشتریان خود خدمات ارائه می کنند. اگر حرفه خود را تازه شروع کردید و یا تاکنون به استفاده از تحلیل های ژئومارکتینگ نیاندیشیده اید، بهتر است هم اکنون با بازاریابی مکان محور (ژئومارکتینگ) آشنا شوید.

یک دیدگاه بنویسید.