توسط GeoMarkt 19 فروردین 1403 در مقالات

نقش ژئو مارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی

بازاریابی مکان محور چیست

ژئو مارکتینگ یا همان بازاریابی  مبتنی بر مکان، موضوعی است که ما امروز سعی داریم در مورد آن و البته نقش ژئومارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی بحث کنیم. ابتدا بهتر است توضیحی مختصر در رابطه با ژئومارکتینگ و کارایی آن داشته باشیم و سپس به موضوع نقش ژئومارکتینگ در تاسیس و توسعه شعب فروشگاه های خرده فروشی بپردازیم.

به طور کلی و عامیانه، تاکید اصلی ژئومارکتینگ بر   P ، Place مغفول مانده از عناصر آمیخته بازاریابی دارد تد. بازاریابی مکان محور یک روش بازاریابی مستقیم محسوب می شود که از جمله کاربردهای آن  تبلیغات موثرتر و هدفمند منطقه ای بر اساس موقعیت مکانی مخاطبین خاص یک تبلیغ می باشد تبلیغات مربوطه را برای آن ها ارسال می کند. یعنی شما با توجه به موقعیت مکانی خود، می توانید تصمیم بگیرید که چه کسب و کاری راه اندازی کنید و یا با توجه به موقعیت مکانی خود می توانید تصمیم بگیرید که برای رشد شغل خود از چه نوع تبلیغاتی استفاده کنید. در واقع شما از طریق ژئومارکتینگ می توانید پیشرفت کاری خود را رقم بزنید، می توانید بدانید که در کدام منطقه جغرافیایی کارتان بیشتر اوج می گیرد، می توانید بدانید در کدام منطقه تاسیس شعبه دوم بیشتر سود دارد و سایر اقداماتی که در ادامه بررسی خواهیم کرد. تبلیغاتی که از طریق ژئومارکتینگ انجام می شود با دقیق بودن لوکیشن، هدفمند تر نیز می شود. یعنی در واقع ما با دریافت اطلاعات دقیق می توانیم خدماتی مناسب تر با مخاطبین خود ارائه دهیم.

ما در روش ژئومارکتینگ از ابزار های هوشمند دیجیتالی استفاده می کنیم که موجب می شود به طور دقیق متوجه رشد یا عدم رشد منطقه جغرافیایی شویم. در واقع نقشه های دیجیتال به ما کمک می کنند که متوجه شویم در یک منطقه جغرافیایی، ارائه چه نوع کانسپت و تاسیس چه نوع فروشگاهی سودمند است.

بدیهیست که هرچه داده ها بویژه داده های مکانی مشتریان و کسب و کارها دقیقتر باشد انتظارات بالاتری را نیز می توان از ژئومارکتینگ داشت. دراین میان شرکت های مخابراتی و موبایل  از جمله جاهایی هستند که بخوبی به حجم کلانی از داده های دقیق و ارزشمند دسترسی دارند.

علیرغم موارد مثال زده شده و بسیاری کاربردهای دیگر رویکرد اصلی ژئومارکتینگ ارتقاء سطح بلوغ داده مکانی به سطح تصمیم گیری در سازمان ها و کسب و کار ها می باشد.

اهمیت بازاریابی مکان‌محور در دنیای امروز

همانطور که گفتیم امروزه بازاریابی مکان محور به علت استفاده گسترده از تلفن های همراه، به یکی از قدرتمند ترین ابزار برای شروع کسب و کار و همچنین تبلیغات تبدیل شده است.
در ادامه چندی از مزایای استفاده از بازاریابی مکان‌ محور برای تاسیس شعب بانک‌ها را نام خواهیم برد.
بازاریابی مکان‌محور می‌تواند مزایای متعددی برای تاسیس شعب بانک‌ها داشته باشد که از این جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شناسایی و یافتن مشتریان بالقوه
 • تخصیص کسب و کارهیا پیرامونی به شعب و جذب کردن مشتریان جدید
 • افزایش دادن آگاهی افراد از برند مد نظر
 • آگاهی از وضع موجود و عملکردی شعب بر بستر نقشه
 • مکانگزینی بهینه خودپرداز ها
 • و…

نحوه انتخاب مکان مناسب برای تاسیس شعبه بانک با استفاده از بازاریابی مکان‌محوریک مسیر پیچیده و دقیق بوده و مستلزم لحاظ نمودن شاخص های متعدد می باشد. شما می توانید با استفاده از بازاریابی مکان‌محور مکان‌هایی را که بیشترین پتانسیل را برای تاسیس شعبه بانک دارند شناسایی کنید که برای این کار نیاز به داده های زیر دارید:

 • تراکم جمعیت منطقه مد نظر
 • میزان درآمد افراد ساکن در منطقه
 • تعداد کسب و کار های موجود در منطقه
 • رقبا

از نمونه‌های موفق استفاده از ژئومارکتینگ برای تاسیس شعب جدید بانک در دنیا می توان به این موارد اشاره کرد:

 • بانک بارکلیز در انگلستان
 • بانک HSBC در هنگ کنگ
 • بانک سانتاندر در اسپانیا
 • بانک کپیتال وان در ایالات متحده
 • بانک سیتی بانک در چین

ابزار مورد استفاده در ژئومارکتینگ

همانطور که در بخش قبل نیز گفتیم، ابزار مورد استفاده ژئومارکتینگ نقشه های دیجیتالی هستند که از تکنولوژی بالایی نیز برخوردار هستند. نرم افزاری که در این روش از آن استفاده می کنند GIS یا نرم افزار اطلاعات جغرافیایی است.

بهتر است بدانید که در ، داده های مشتریان ما در پایگاه داده های شرکت ما ثبت می شود و ما در آینده نیز از آن ها استفاده خواهیم کرد. این داده های بدست آمده به منظور هدف های ویژه کسب و کار، شناسایی کردن تغییرات منطقه ای و تعیین دقیق مکان فعلی در پایگاه داده های شرکت ثبت می شوند.

تیم دکتر ژئو،  با استناد به بیش از یک میلیون داده کسب و کاری جمع آوری شده و همچنین بروزرسانی  مستمرآنها با استفاده از ابزار روز جمع آوری داده  تمام تلاش خود را در ارائه خدمات مکان گزینی به  برای تاسیس فروشگاه های خرده فروشی  را ارائه می نماید. در واقع در اینجا متوجه نقش ژئومارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی می شویم. ما در حین ژئو مارکتینگ کردن برای تاسیس این فروشگاه ها و یا حتی سایر مکان ها باید به سوالاتی پاسخ دهیم تا روند کار را برای خود و دیگران آسان تر کنیم. ما باید بدانیم که :

 • توزیع مکانی مشتریان مربوط به کانسپت مدنظر ما چگونه است
 • مسیر های توزیع کدامند
 • چه مقدار از سهم بازار در اختیار شرکت ما می باشد
 • شناسایی کردن بازار های جدید
 • ایجاد طبقه بندی و تقسیم کردن منطقه های خرده فروشی
 • برنامه ریزی دقیق
 • تبلیغات سراسری
 • دستگاه هایATM

 

کارایی ژئومارکتینگ برای خرده فروشی ها

در ادامه با توضیحی کوتاه خیلی بهتر و دقیق تر متوجه نقش ژئومارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی می شویم. ما با روش ژئومارکتینگ می توانیم به مشتریان زیادی دست پیدا کنیم.

بطورکلی از جمله اولین دستاوردها با بکارگیری راهبرد ژئومارکتینگ در فروشگاه های خرده فروشی را باید توسعه و ارتقاء سهم از بازار دانست. این درحالیست که جانمایی بهینه به منظور دستیابی به پربازده ترین چیدمان مکانی فروشگاه ها رسالت بعدی این راهبرد نوین می باشد.

بهتر است بدانید که بازاریابی یا ژئومارکتینگ مکان محور به ۵ طریق انجام می گیرد که در ادامه آن ها را نام خواهیم برد:

 1. روش هدف گذاری جغرافیایی
 2. حصار جغرافیایی
 3. سیگنال راهنما
 4. برتری مکانی
 5. هدف گذاری موبایلی

به طور کلی و به زبان ساده تر و با ذکر یک مثال بهتر متوجه نقش ژئومارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی خواهیم شد. ما همیشه در کنار بیمارستان ها شاهد داروخانه ها هستیم، یا در کنار تعمیرگاه های ماشین شاهد فروشگاه های لوازم و قطعات خودرو هستیم. ژئومارکتینگ نیز همین کار را به صورت هوشمندانه انجام می دهد. یعنی با استفاده از ابزار های خود به شما پیشنهاد می دهد که کدام کسب و کار در کدام منطقه جغرافیایی بیشتر کارایی دارد.

 

 

نقش ژئو مارکتینگ در تاسیس شعب فروشگاه های خرده فروشی

 

چگونه ژئومارکتینگ قوی داشته باشیم

برای اینکه بتوانید تاثیر مثبتی از نقش ژئومارکتینگ در توسعه کسب و کار خود داشته باشید باید تمام کار ها را به درستی و با دقت انجام دهید. به عنوان مثال اصلی ترین کاری که باید انجام دهید این است که سیستم های ژئومارکتینگ را همیشه بروز نگه دارید. نقشه های دیجیتال را همیشه مرتب کنید و داده های مشتری را حتما ثبت کنید.

همچنین برای اینکه ژئومارکتینگ قوی داشته باشید باید کنترل کیفیت را جدی بگیرید و همیشه داده ها را چک کنید.

از آن جایی که یکی از قدرتمندترین راهبردهای ژئومارکتینگ تبلیغات محیطی اثربخش و هدفمند می باشد، بهتر است تا برای جذب مشتری بیشتر و سود و فروش بیشتر کار ژئومارکتینگ خود را به تیم ما بسپارید.

اگرچه در موفقیت یک کسب و کار پارامترهای متعددی دخیل هست ولی باید بپذیریم که لوکیشن وزن بیشتری را به خود اختصاص می دهد. موضوعی که در راهبرد نوپدید ژئومارکتینگ مهندسی شده و اصولی در اختیار شما قرار می گیرد و با استخراج پربازده ترین لوکیشن ها در پیاده سازی انواع کانسپت های کسب  و کاری یک موفقیت بهره ور را در مسیر رشد و توسعه کسب و کارتان به ارمغان خواهد آورد پس اگر به فکر راه اندازی و یا توسعه کسب و کار خود هستید با شماره هایی که در این صفحه درج کرده ایم تماس بگیرید.

تیم دکتر ئو، همیشه و به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به شما مشتریان عزیز می باشد. شما می توانید با تماس گرفتن با کارشناسان ما مشاوره ای رایگان در خصوص نقش ژئومارکتینگ توسعه کسب و کارخود را دریافت کنید و سپس اقدام به دریافت خدمات ما کنید.

 

 

یک دیدگاه بنویسید.